Tanszékvezető egyetemi docens, Pénzügyi Jogi Intézeti Tanszék,
Közjogi Kutató Központ vezetője
ME ÁJK
Államtudományi Intézet
Pénzügyi Jogi Intézeti Tanszék
Kutatási területek: pénzügyi jogtudomány, államháztartás joga, önkormányzatok pénzügyei, adójog, tőzsdejog, nemzetközi és európai adójog, adóelkerülés, tisztességtelen adóverseny
1983-ban szereztem jogász diplomát az ELTE Állam –és Jogtudományi Karán, ezt követően ügyészségi fogalmazóként, majd ügyészként dolgoztam a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészségen, Debrecenben. 1987. óta egyetemi oktatóként dolgozom szülővárosomban, a Miskolci Egyetem Állam –és Jogtudományi Karán. 2001-ben PhD. fokozatot szereztem „A privatizáció és annak tőzsdei útja” című disszertáció sikeres megvédésével. 2001-től kineveztek egyetemi docensnek, valamint a Pénzügyi Jogi Tanszék vezetőjének, mely feladatot jelenleg is ellátom. A pénzügyi jog területén több tankönyv, fejezet és 200 publikáció fűződik a nevemhez. Az ME ÁJK mellett működő Deák Ferenc Doktori Iskola törzstagja vagyok, számos PhD. hallgató témavezetője. 2012-ben írtam monográfiámat „A beruházás ösztönzés adójoga” címmel, amiben a külföldi befektetőkre vonatkozó joganyagot dolgoztam fel, az európai adójogi jogfejlődés tükrében. Kutatási területem az európai adóharmonizáció joga, az európai és nemzetközi adójog, az adóelkerülés és a káros adóverseny elleni harc területe. Tevékenyen veszek részt a Kar Erasmus programjában, minden félévben több külföldi hallgatót oktatok a „European Tax Law” című kurzusomon, és vendégtanárként a Versaillesi, Leccei Egyetem Jogi Karán, valamint számos nemzetközi konferencián tartottam előadást. Tagja vagyok két nemzetközi és egy hazai folyóirat szerkesztő bizottságának , és egy nemzetközi egyesületnek (Pro Iure Association). Az oktatási tevékenység mellett az Állam-és Jogtudományi Kar Tudományos Diákköri Tanácsának vagyok az elnöke. 2008-tól 2018. júliusáig a Kar vezetésében fejlesztési és gazdasági dékánhelyettesként vettem részt. A gyakorlati életben ügyvédként tevékenykedtem 1988. és 2013. Között. 1995 óta, jelenleg is, listás választottbíró vagyok a Magyar Kereskedelmi Kamara Állandó Választottbíróságán.
E-mail cím: jogerdos@uni-miskolc.hu
MTMT link Erdős Éva: https://vm.mtmt.hu/search/docres.php?lang=0&filter=4&SCTrue=1&SCFalse=1&SCNull=1&AuthorID=10003276&tmtbe=4&oszt=0&pub=1
egyetemi tanár
ME ÁJK
Államtudományi Intézet
Pénzügyi Jogi Intézeti Tanszék
Kutatási terület: Államháztartási és költségvetési jogi, az adójogi és a bankjogi kutatás.
A PhD disszertációm a bankjogi kutatás részeként készült el, amely kutatás során a pénzügyi szolgáltatások kérdéskörére, ezen belül pedig a faktoring, mint pénzügyi szolgáltatásra fókuszált. A doktori disszertációm, ahogy a címe is utal rá – „A modern finanszírozási faktoring közjogi és magánjogi szabályozásának alapkérdései” – a faktoring témakörét, mind közjogi, mind magánjogi aspektusból feldolgozza. A PhD fokozat megszerzését követően a kutatási tevékenységem a pénzügyi jog új területén folytattam. Új monográfiámat a környezeti adózás kérdéskörében készítettem el „Környezeti adózás szabályozása a környezetpolitika rendszerében „címmel. A kutatás során több tudományos tanulmányt írtam és számos belföldi és nemzetközi előadás keretében fejtettem ki megállapításaimat, kutatási eredményeimet. Az államháztartási joggal kapcsolatosan kifejtett publikációs tevékenységem elsősorban a tananyagok, továbbképzést szolgáló e-learninges anyagok elkészítésében valósult meg, de tudományos tanulmányokat is készítettem a témakörben. Szintén új kutatási területként foglalkoztam támogatáspolitikai kérdésekkel. A közpénzügyi támogatások kérdésével kapcsolatosan tagként részt vettem a Kúria Joggyakorlat Elemző Csoportjában és az elkészített összefoglaló jelentés megfogalmazásában. A disszertáció megírása előtt folytatott bankjogi kutatásaimat eltérő témában, de tovább folytattam. Új kutatási területként elemeztem a gazdasági válság hatását a pénzügyi intézményrendszerre, a pénzügyi szolgáltatásokra, a pénzügyi felügyeleti tevékenységre.
A tudományos tevékenységemet jelentősen inspirálták a kutatási pályázati projektek, mint az OTKA, TÁMOP, EFOP egyetemi és kari kutatási projektek illetve az MTA- Debreceni Egyetem Közszolgáltatási Kutatócsoportjában való részvétel.
A PhD fokozat megszerzését (2008) követően, egyetemi docensként, majd a sikeres habilitációt (2016) követően habilitált egyetemi docensként, 2018-ban egyetemi tanári kinevezést követően egyetemi tanárként dolgozom a Miskolci Egyetem Állam– és Jogtudományi Karának Pénzügyi Jogi Intézeti Tanszékén.
E-mail cím: jogdrnz@uni-miskolc.hu
Egyetemi docens
ME ÁJK
Államtudományi Intézet
Pénzügyi Jogi Intézeti Tanszék
Kutatási területek: nyugdíjrendszerek pénzügyei, nyugdíjrendszerek fenntarthatósági kérdései, járulékok, állami (köz)bevételek
2004-ben szereztem jogász oklevelet a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán. 2004-2007 között nappali tagozatos PhD hallgató voltam a Deák Ferenc Állam-és Jogtudományi Doktori Iskolában.2007-2012 között egyetemi tanársegédi, 2012-2015 között adjunktusi, 2015. szeptember 1-jétől egyetemi docensi munkakörben vagyok főállású oktató a Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Kar Államtudományi Intézet Pénzügyi Jogi Tanszékén. PhD fokozatot 2013-ban szereztem „A magyar nyugdíjrendszer pénzügyei” című doktori disszertációmmal. Az oktatási tevékenység mellett az Állam-és Jogtudományi Kar Tudományos Diákköri Tanácsának vagyok a titkára. 2018. július 1-jétől megbízást kaptam az Állam-és Jogtudományi Kar tudományos és nemzetközi dékánhelyettesi beosztásának ellátására.
E-mail cím: civdrvz@uni-miskolc.hu
Egyetemi tanár, a Miskolci Egyetem Rektora
ME ÁJK
Államtudományi Intézet
Közigazgatási Jogi Intézeti Tanszék
Kutatási területek: közigazgatás, a közigazgatás korszerűsítése, szervezeti struktúra, személyzet, működés, az információ és az informatika közigazgatási jelentősége, az EU-nak a tagállamok közigazgatására gyakorolt hatása
1980-ban szereztem jogász diplomát a József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Jogászi pályafutásom a Borsodi Erdőgazdaságnál, majd a Borsodi Vendéglátó Vállalatnál kezdtem. 1982-ben Miskolc Megyei Jogú Város Tanácsára kerültem, ahol megismerkedtem a közigazgatással és annak működésével. Oktatóként 1984-től dolgozom a Miskolci Egyetemen. Fő kutatási területem kezdetben a közigazgatás korszerűsítése, a közigazgatásban alkalmazható technikai eszközök vizsgálata volt. 1993-ban a közigazgatásban alkalmazható technikai újításokról írt értekezésemmel szereztem tudományos fokozatot (kandidátus). Vizsgálódásom horizontját később kiterjesztettem a közigazgatás valamennyi összetevőjére: a szervezeti struktúrára, a személyzetre és a működésre. Az 1990-es évek végétől érdeklődésem középpontjába az Európai Unió és a tagállamok közigazgatásának vizsgálata került. 2002. május 2-án sikeresen habilitáltam és 2003. július 1-től egyetemi tanári kinevezést szereztem.
Egyetemi tanársegéd
ME ÁJK
Államtudományi Intézet
Közigazgatási Jogi Intézeti Tanszék
Kutatási területek: közigazgatás, felsőoktatás - köznevelés, e-(ön)kormányzás, digitális társadalom, helyi közszolgáltatások
2012-ben szereztem jogász oklevelet a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán, azóta doktoranduszként, majd 2015-től tanársegédként segítem a Közigazgatási Jogi Tanszék munkáját. Az elmúlt 5 év alatt két közgazdasági oklevelet is szereztem és egy helyi önkormányzat képviselőtestületének is tagja lettem. Doktori tanulmányaim alatt főként az elektronikus közigazgatás hazai és nemzetközi vetületeivel, adatvédelemmel foglalkoztam, azonban oktatói pályafutásom kezdetét követően az elektronikus közszolgáltatások és az önkormányzatiság, önkormányzati feladatellátás felé fordultam. Jelenleg PhD. dolgozatomat készítem, melynek tématerülete az önkormányzatok szerepének megváltozása és az önkormányzati közszolgáltatások.
Egyetemi tanársegéd
ME ÁJK
Államtudományi Intézet
Közigazgatási Jogi Intézeti Tanszék
dr. Szabó Balázs (joghunt@uni-miskolc.hu, joghuntszb@gmail.com): egyetemi tanársegéd, 2010-ben szerzett jogi diplomát a Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Karán, Cum Laude minősítéssel. 2010 őszétől a Miskolci Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában folytatott kutatásokat a Közigazgatási Jogi Tanszék munkatársaként. 2011-től tanársegédként vesz részt a Tanszék munkájában. 2010 októbertől 2012 októberig két éves nemzetközi kutatói és oktatói projektben vett részt nemzetközi közigazgatási mesterszak létrehozása céljából. 2013-tól rektori személyi titkárként is tevékenykedik, illetve tagja az Országos Magyar Vadász Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén megyei tagszervezetének Elnökségének és a Miskolci Egyetemi Atlétikai és Futball Klub Elnökségének is. Tagja két nemzetközi folyóirat szerkesztőbizottságának, illetve egy nemzetközi jogi egyesületnek is (Pro Iure Association).
Kutatási témája a közigazgatási modernizáció, fejlesztési lehetőségek, különös tekintettel a legújabb/legmodernebb technológiai (IKT) eszközök alkalmazhatóságára. A téma kutatása során kutatást folytatott Gent-ben, Firenzében (European University Institute), Brüsszelben, Londonban.
Egyetemi adjunktus
ME ÁJK
Államtudományi Intézet
Közigazgatási Jogi Intézeti Tanszék
Kutatási területek: közigazgatás és közigazgatási jog, infokommunikációs jog, e-ügyintézés, e-kormányzat, közszolgálati jogviszony, DSM.
Czékmann Zsolt intézeti tanszékvezető, egyetemi adjunktus a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának Közigazgatási Jogi Tanszékén. Az infokommunikációs jog és közigazgatási jog oktatásával, kutatásával foglalkozik. A jogász és mediátori végzettséget a miskolci jogi karon, míg a doktori tanulmányai során az abszolutóriumot a pécsi jogi karon szerezte meg, fokozatot a ME Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Doktori iskolában szerzett.
Kapcsolat: jogczzs@uni-miskolc.hu .
Tudományos segédmunkatárs
ME ÁJK
Európai Jogi Intézeti Tanszék
dr. Kiss Lilla Nóra (joglilla@uni-miskolc.hu, kiss.lilla.nora@gmail.com): doktorjelölt, tudományos segédmunkatárs, 2015-ben szerzett jogi diplomát a Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Karán, Summa Cum Laude minősítéssel. 2015 őszétől a Miskolci Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában folytat kutatásokat az Európa Jogi és Nemzetközi Jogi Intézet munkatársaként. 2016-2017-ben elvégezte a Regionális ENSZ Akadémiát (RAUN), melyen a migráció témakörében folytatott kutatásokat egy nemzetközi csoport tagjaként.
Kutatási témája a tagállami kilépés jogi és intézményi kérdései. A téma feldolgozása során elvégezte az European University Institute EU jogi nyári kurzusát 2016-ban majd 2017-ben, emellett kutatást folytatott több európai ország neves egyetemén (Bécs, Aberdeen, Edinburgh), valamint az Európai Bíróság könyvtárában Luxembourgban.